Jak rozpocząć treningi podnoszenia ciężarów? Praktyczne wskazówki dla początkujących

Trening siłowy to niezwykle atrakcyjna forma aktywności fizycznej. Ma ona pozytywny wpływ nie tylko na budowanie umięśnionej sylwetki, ale też przyczynia się do wzrostu wytrzymałości i poprawy wydolności organizmu. Chcąc rozpocząć przygodę z treningiem siłowym, potrzebna nam będzie nie tylko odpowiednia motywacja, ale również właściwie dobrany sprzęt do ćwiczeń, w tym również zestawy obciążeń stanowiące bodziec dla mięśni powodujący wzrost ich masy. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, poniżej przygotowaliśmy kilka porad dla początkujących ciężarowców. 

Sprzęt do domowej siłowni – hantle, sztangi i obciążenie 

Żaden efektywny trening siłowy nie może obejść się bez odpowiedniego zaplecza sprzętu. Owszem, możemy ćwiczyć bez niego lub wykorzystując prowizoryczne ciężary, jak chociażby butelki z wodą. To jednak rozwiązanie na krótką metę. Jeżeli poważnie traktujemy nasze treningi, a także szanujemy własne zdrowie, lepiej wyposażyć się w sprzęt do ćwiczeń w domu. Co warto kupić na początek? Wyposażanie domowej siłowni warto zacząć od wyboru hantli, sztang oraz, rzecz jasna, obciążenia, które zamontujemy na ich gryfie. Chcąc zyskać komfort w trakcie treningu, warto zainwestować w zestawy obciążeń. Umożliwi nam to elastyczne dopasowanie ciężaru do danego treningu oraz poziomu zaawansowania osoby trenującej. Możemy również zdecydować się na zakup ławki do ćwiczeń. Nawet najprostsza jej wersja jest w stanie zagwarantować nam wiele dodatkowych możliwości treningowych. 

Rozgrzewka, cierpliwość i dieta. Porady dla początkujących ciężarowców 

Na początku przygody z treningiem siłowym, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Choć mogą one wydawać się trywialne, wiele osób zapomina o nich, przez co ich wysiłki przynoszą mniejsze rezultaty, niż powinny. Kardynalną zasadą każdej sesji treningowej jest rozgrzewka. Niezależnie od tego, czy trenujemy crossfit, podnoszenie ciężarów czy inny port, rozgrzewka jest nieodłącznym elementem ćwiczeń. Warto do jej przeprowadzenia wykorzystać lekkie obciążenie. Dlatego też zestawy obciążeń są godnym polecenia wyborem, który umożliwi nam nie tylko dostosowanie obciążenia podczas właściwych treningów, ale też pozwoli nam się do nich należycie przygotować. Oprócz tego początkujący powinni pamiętać o wdrożeniu prawidłowej diety. Nawet najlepiej zaplanowana sesja na siłowni spali na panewce, kiedy na naszym talerzu lądują nieprzemyślane potrawy. Ostatnim z elementów istotnych w procesie budowania masy mięśniowej i rzeźbienia sylwetki jest czas. Cierpliwość to klucz do sukcesu. Trening warto więc zaczynać od mniejszych obciążeń i stopniowo je zwiększać. Pomiędzy sesjami treningowymi ważny jest również odpoczynek. To właśnie w jego trakcie, a nie podczas samego treningu, następuje budowa mięśni. Z powyższymi poradami możemy przystąpić do ćwiczeń.